Powietrzny zawrót głowy czyli… moda na powietrzne pompy ciepła!

Powietrzne pompy ciepła obecne są na polskim rynku już od bardzo dawna, a mimo to dopiero w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Z naszego doświadczenia wynika, że powszechnie panuje przekonanie , że nie nadają się one na samodzielne źródło ciepła w naszym klimacie. Pora obalić kolejne mity!

Jak to właściwie jest z tą powietrzną pompą ciepła?

Powietrzne pompy ciepła typu powietrze/woda to urządzenia pracujące w tzw. systemie splitowym
Składają się z dwóch części- jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dolne źródło stanowi powietrze zewnętrzne, natomiast górne to woda służąca do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ponadto urządzenia tego typu wyposażone są w szczytowe źródła ciepła w postaci grzałki elektrycznej, uruchamianej dopiero w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych.  Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, nie wymagają wykonania odwiertów, a dzięki nowoczesnej technologii obecnie są cichsze od standardowych klimatyzatorów.

Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się także bardzo wysoką sprawnością – mamy na to dowody! Jednym z bardzo często montowanych przez nas urządzeń jest Mitsubishi Zubadan, które przy temperaturach zewnętrznych -20stC osiąga współczynnik COP na poziomie 2,1 bez udziału grzałki!

Wraz z poprawiającymi się parametrami powietrznych pomp ciepła rośnie wśród naszych klientów zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Dlatego dzisiaj prezentujemy 4 kompletne kotłownie z powietrznymi pompami ciepła!

Niedaleko pada jabłko od jabłoni… czyli 2x Mitsubishi Power Inwerter

W Radwanicach niedaleko Wrocławia zamontowaliśmy dwie powietrzne pompy ciepła Mitsubishi Power Inwerter o mocy znamionowej 8 kW. Jedna z naszych pomp uruchomiona została w kotłowni po prawej stronie domu a druga w kotłowni po lewej- użytkownikami są ojciec i syn.

Przed modernizacją w obu kotłowniach znajdowały się kotły na paliwo stałe. Pomimo tego, że nie były to bardzo stare urządzenia ich właściciele zdecydowali się na modernizację. Dzięki temu zyskali nowoczesne, bezobsługowe, energooszczędne i przede wszystkim znacznie bardziej komfortowe źródła ciepła.
Urządzenia wytwarzać będą ciepło zarówno na ogrzanie domu jak i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Aby dopasować się do istniejących instalacji zamontowaliśmy także  zbiornik buforowe o pojemności 100l.

Gotowa na wszystko powietrzna pompa ciepła Mitsubishi Zubadan w Świebodzicach

W Świebodzicach na Dolnym Śląsku zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Zubadan o mocy 8kW z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową o pojemności 200l. Jak wcześniej wspominaliśmy jest to urządzenie o bardzo wysokiej sprawności przystosowane do pracy w skrajnie niskich temperaturach dochodzących do -20/-30st.C. Poniżej zdjęcia z realizacji.

Dodatkowo nasz klient zdecydował się także na montaż systemu fotowoltaicznego. Obecnie jesteśmy w trakcie montażu paneli fotowoltaicznych, na pewno zdamy relację z zakończonych prac!

Jak zmniejszyć koszty  instalacji i eksploatacji źródła ciepła w swoim domu?- zamontować powietrzną pompę ciepła!

Przy wyborze źródła ciepła zazwyczaj kierujemy się wieloma czynnikami- jeśli jednak to czynnik ekonomiczny jest decydujący wybierzmy powietrzną pompę ciepła. W porównaniu do gruntowej pompy ciepła takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze – zaoszczędzimy chociażby na tym, że nie musimy wykonywać odwiertów, które stanowią dolne źródło w przypadku pomp gruntowych.
Podczas pracy urządzenie potrzebuje zaledwie niewielkiej ilości prądu elektrycznego, dzięki czemu miesięczne koszty ogrzewania pomieszczeń czy podgrzania ciepłej wody użytkowej będą znaczące niższe  w porównaniu do kotłów gazowych czy na paliwo stałe. Więcej o kosztach w naszym poradniku o tym ile kosztuje pompa ciapła, a także jakie są koszty ogrzewania pompą ciepła.

Na powietrzną pompę ciepła zdecydowała się także nasza klientka w Dańczowie niedaleko Kłodzka.
W malowniczych okolicznościach zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Samsung EHS Split 6kW oraz zbiornik c.w.u (ze stali nierdzewnej) o pojemności 200l .

Jak zwykle życzymy przyjemnego użytkowania właścicielom nowych powietrznych pomp ciepła! 🙂

Wróć…

Podobne wpisy