Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła?

W przypadku gruntowej pompy ciepła w całościowym koszcie zakupu musi znaleźć urządzenie od producenta, dolne źródło (zwykle odwierty bądź kolektor poziomy), koszt ewentualnej dokumentacji geologicznej oraz montaż. Cena systemu ogrzewania na gruntowej pompie ciepła o dobrym współczynniku COP wraz z montażem wynosi średnio od 40 do 60 tys. zł. Gruntowa pompa ciepła zapewnia najniższe koszty ogrzewania domu i wody użytkowej – w domu jednorodzinnym na poziomie 150-300 zł miesięcznie (średniorocznie)

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Kompleksowa instalacja pompy ciepła powietrznej przeznaczona do ogrzewania średniej wielkości domu jednorodzinnego i zapewnienia w nim ciepłej wody użytkowej to inwestycja na poziomie 35-40 tys. zł. Koszty eksploatacji przy temperaturach ujemnych są jednak ok. 30% wyższe niż w przypadku pompy ciepła gruntowej.

Jak zmniejszyć koszty instalacji pompy ciepła?

Nie polecamy oszczędzać bezpośrednio na kosztach instalacji pompy ciepła. Wysokiej jakości instalacja, dobrze zaizolowana i odpowiednio „rozdzielona” to podstawa niskich kosztów eksploatacji i niskich kosztów ew. serwisu. W łatwy i racjonalny sposób można natomiast ograniczyć koszty inwestycyjne związane z systemem grzewczym rezygnując na etapie projektowym z:

•  budowy komina przeznaczonego w projekcie do konwencjonalnego kotła spalinowego,
•  „brudnego” pomieszczenia kotłowni, powiększając tym samym powierzchnię użytkową domu,
•  ewentualnych klimatyzatorów poprzez wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń.

Mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych przewaga pomp ciepła nad konwencjonalnymi źródłami ciepła utrzymuje się ze względu na niższe koszty eksploatacji. Dzięki temu z roku na rok koszty inwestycyjne zwracają się, a po ok. 8 latach zaczynamy zarabiać na naszej inwestycji!

Podobne wpisy