Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie biurowca? Dla nas żaden problem! 😉 Skończyliśmy właśnie kolejny etap instalacji w biurowcu pod Wołowem. Od strony „kotłowni” wykonaliśmy instalacje do rozprowadzenia ciepła i chłodu oraz zamontowaliśmy urządzenia. Budynek jest duży a pomieszczenie techniczne…po prostu maleńkie. Niecałe dwa metry wciśnięte pod zabieg schodów, gdzie idzie jeszcze pion wykonywanej przez nas wentylacji mechanicznej.

Maksimum skupienia przy minimalnej powierzchni

Musieliśmy maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, żeby zmieścić skomplikowaną instalację ogrzewania/ chłodzenia pasywnego i aktywnego z wykorzystaniem pompy ciepła i jej dolnego źródła.  W niskie dwa metry kwadratowe upchaliśmy pompę ciepła do ogrzewania/chłodzenia, bufor ciepła i chłodu 300l, dwa wymienniki ciepła/chłodu oraz mnóstwo rurek, pomp obiegowych i manometrów wynikających z niezliczonej ilości obiegów ogrzewania podłogowego i klimakonwektorów. Efekt widać na zdjęciach – wg nas jeden z najcenniejszych i najlepiej rozplanowanych schowków pod schodami!

Naszym Klientem i właścicielem biurowca, w którym znajduje się nasza „pajęcza” kotłownia jest firma, która projektuje i produkuje maszyny wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym wykorzystując najnowsze technologie. W związku z tym we współpracy z nami również postawiła na najnowocześniejsze technologie. Wykonana kotłownia i instalacje mają za zadanie tanio, cicho i ekologicznie schłodzić i ogrzać budynek zapewniając indywidualne podejście do temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Głównym motorem zastosowanego rozwiązania jest pompa ciepła alpha innotec SW 192H3 i jej dolne źródło.

Podobne wpisy