Gdzie zamontować rekuperator to jedna z najważniejszych decyzji przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Najczęściej centrale wentylacyjne montuje się w pomieszczeniach technicznych – kotłowniach, na poddaszu nieużytkowym lub w garażu.
Rekuperator na poddaszu
Posiadając kotłownię z kotłem na paliwa stałe należy pomyśleć o umiejscowieniu rekuperatora np. na poddaszu nieużytkowym ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń. Decydując się na montaż centrali wentylacyjnej na poddaszu oszczędzamy przestrzeń w części użytkowej domu. Warto przestrzegać zasad, które pozwolą na komfortowe użytkowanie centrali na poddaszu.
Dostęp do rekuperatora
Po pierwsze musimy zapewnić w miarę wygodny dostęp do rekuperatora ze względu na konieczność okresowej wymiany filtrów czy ew. serwisów. Jednocześnie warto oddalić rekuperator od przestrzeni sufitu sypialni. Jest to szczególnie istotne, jeśli między częścią użytkową a poddaszem mamy zaprojektowany strop lekki o niskiej izolacyjności akustycznej. Jeśli zdecydujemy się na umiejscowienie rekuperatora na poddaszu nieużytkowym, pamiętajmy również o dostosowaniu włazu dachowego do wymiarów rekuperatora, co umożliwi jego bezproblemowe wniesienie na poddasze.
Ocieplenie poddasza
Po drugie należy przewidzieć ocieplenie przestrzeni poddasza pozwalające uniknąć skrajnych temperatur w tej przestrzeni. Jest to istotne zarówno ze względu na samą elektronikę urządzenia, jak również sprawność całej instalacji.
Inne instalacje
Po trzecie warto przemyśleć całą instalację wentylacji. Należy przygotować potrzebną instalację elektryczną, np. kabel od rekuperatora do sterownika, który w przypadku umiejscowienia rekuperatora na poddaszu warto umieścić w jakimś łatwiej dostępnym miejscu. Pozwoli to sprawnie regulować wentylacją bez wchodzenia na strych. Przy pewnym typie rekuperatora tj. z wymiennikiem krzyżowym powinniśmy również przewidzieć podejście kanalizacyjne na strychu pod odprowadzenie skroplin.
W przypadku rekuperatora na poddaszu większa część instalacji wentylacji znajdzie się właśnie blisko rekuperatora. Szczególną uwagę trzeba zwrócić więc na umiejscowienie czerpni i wyrzutni. W optymalnych warunkach czerpnię powinno się umieścić po stronie północnej, co ma istotny wpływ latem na temperatury w domu. Należy również zapewnić z zewnątrz w miarę łatwy dostęp do kratek osłonowych czerpni i wyrzutni, które powinno się okresowo oczyścić np. z owadów. Przy wyższych budynkach nie zawsze jest to możliwe.
Umiejscowienie rekuperatora na poddaszu nie zawsze jest wskazane ze względu na bryłę budynku, czy jego usytuowanie wobec stron świata lub układ pomieszczeń. Optymalnie jest, jeśli mamy miejsce w kotłowni lub pomieszczeniu technicznym na rekuperator i główną część instalacji.
kompleksowe instalacje
JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?
Rekuperator w kotłowni/pomieszczeniu technicznym
Jeśli mamy wystarczająco duże pomieszczenie, żeby umieścić rekuperator w kotłowni czy pomieszczeniu technicznym zwykle jest to z wielu względów najlepsze rozwiązanie.
Takie umiejscowienie centrali wentylacyjnej ułatwia wszelkie prace eksploatacyjne i naprawcze. Zwykle w pomieszczeniu technicznym w prosty i tani sposób można spełnić również wymagania dotyczące elektryki i hydrauliki do rekuperatora o których pisaliśmy wyżej. Łatwiej również wyprowadzić czerpnie i wyrzutnie ścienne i zapewnić do nich komfortowy dostęp z zewnątrz, tym bardziej że najczęściej pomieszczenie techniczne znajduje się po stronie północnej bądź wschodniej.
W kotłowniach osiągana temperatura zwykle oscyluje powyżej 16st. C. W porównaniu z umiejscowieniem rekuperatora na strychu mamy więc do czynienia z mniejszymi stratami ciepła na głównej części wentylacji. Z kolei w przypadku zastosowania chłodzenia np. z dolnego źródła, które zwykle wychodzi w kotłowni, umieszczając blisko rekuperator minimalizujemy również straty na przesyle chłodu. W wielu instalacjach, które wykonuje nasza firma stosujemy chłodzenie i chociażby z tego względu przeważająca ilość rekuperacji jest projektowana pod centralę umiejscowioną w pomieszczeniu technicznym. Nasze instalacje c.o. zwykle wykorzystują pompy ciepła lub kotły gazowe, więc kotłownie są pomieszczeniami czystymi, gdzie wygodnie można podwiesić bądź postawić rekuperator.