ZAPYTANIE

Powietrzny zawrót głowy czyli… moda na powietrzne pompy ciepła!

Powietrzny zawrót głowy czyli… moda na powietrzne pompy ciepła!

Powietrzne pompy ciepła obecne są na polskim rynku już od bardzo dawna, a mimo to dopiero w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Z naszego doświadczenia wynika, że powszechnie panuje przekonanie , że nie nadają się one na samodzielne źródło ciepła w naszym klimacie. Pora obalić kolejne mity!

Jak to właściwie jest z tą powietrzną pompą ciepła?

Powietrzne pompy ciepła typu powietrze/woda to urządzenia pracujące w tzw. systemie splitowym
Składają się z dwóch części- jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dolne źródło stanowi powietrze zewnętrzne, natomiast górne to woda służąca do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ponadto urządzenia tego typu wyposażone są w szczytowe źródła ciepła w postaci grzałki elektrycznej, uruchamianej dopiero w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych.  Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, nie wymagają wykonania odwiertów, a dzięki nowoczesnej technologii obecnie są cichsze od standardowych klimatyzatorów.

Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się także bardzo wysoką sprawnością – mamy na to dowody! Jednym z bardzo często montowanych przez nas urządzeń jest Mitsubishi Zubadan, które przy temperaturach zewnętrznych -20stC osiąga współczynnik COP na poziomie 2,1 bez udziału grzałki!

Wraz z poprawiającymi się parametrami powietrznych pomp ciepła rośnie wśród naszych klientów zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Dlatego dzisiaj prezentujemy 4 kompletne kotłownie z powietrznymi pompami ciepła!

Niedaleko pada jabłko od jabłoni… czyli 2x Mitsubishi Power Inwerter

W Radwanicach niedaleko Wrocławia zamontowaliśmy dwie powietrzne pompy ciepła Mitsubishi Power Inwerter o mocy znamionowej 8 kW. Jedna z naszych pomp uruchomiona została w kotłowni po prawej stronie domu a druga w kotłowni po lewej- użytkownikami są ojciec i syn.

Przed modernizacją w obu kotłowniach znajdowały się kotły na paliwo stałe. Pomimo tego, że nie były to bardzo stare urządzenia ich właściciele zdecydowali się na modernizację. Dzięki temu zyskali nowoczesne, bezobsługowe, energooszczędne i przede wszystkim znacznie bardziej komfortowe źródła ciepła.
Urządzenia wytwarzać będą ciepło zarówno na ogrzanie domu jak i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Aby dopasować się do istniejących instalacji zamontowaliśmy także  zbiornik buforowe o pojemności 100l.

 

Gotowa na wszystko powietrzna pompa ciepła Mitsubishi Zubadan w Świebodzicach

W Świebodzicach na Dolnym Śląsku zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Zubadan o mocy 8kW z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową o pojemności 200l. Jak wcześniej wspominaliśmy jest to urządzenie o bardzo wysokiej sprawności przystosowane do pracy w skrajnie niskich temperaturach dochodzących do -20/-30st.C. Poniżej zdjęcia z realizacji.

Dodatkowo nasz klient zdecydował się także na montaż systemu fotowoltaicznego (przykładowe realizacje tutaj https://www.mirenergia.pl/2017/09/2-nowe-realizacje-fotowoltaika-mala-duza/) Obecnie jesteśmy w trakcie montażu paneli fotowoltaicznych, na pewno zdamy relację z zakończonych prac!

Jak zmniejszyć koszty  instalacji i eksploatacji źródła ciepła w swoim domu?- zamontować powietrzną pompę ciepła!

Przy wyborze źródła ciepła zazwyczaj kierujemy się wieloma czynnikami- jeśli jednak to czynnik ekonomiczny jest decydujący wybierzmy powietrzną pompę ciepła. W porównaniu do gruntowej pompy ciepła takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze – zaoszczędzimy chociażby na tym, że nie musimy wykonywać odwiertów, które stanowią dolne źródło w przypadku pomp gruntowych.
Podczas pracy urządzenie potrzebuje zaledwie niewielkiej ilości prądu elektrycznego, dzięki czemu miesięczne koszty ogrzewania pomieszczeń czy podgrzania ciepłej wody użytkowej będą znaczące niższe  w porównaniu do kotłów gazowych czy na paliwo stałe. Więcej o kosztach w naszym poradniku  https://www.mirenergia.pl/poradnik/pompa-ciepla-cena/, https://www.mirenergia.pl/poradnik/koszty-ogrzewania-pc/

Na powietrzną pompę ciepła zdecydowała się także nasza klientka w Dańczowie niedaleko Kłodzka.
W malowniczych okolicznościach zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Samsung EHS Split 6kW oraz zbiornik c.w.u (ze stali nierdzewnej) o pojemności 200l .

Jak zwykle życzymy przyjemnego użytkowania właścicielom nowych powietrznych pomp ciepła! 🙂

Wróć…