Pompa ciepła i kocioł gazowy

Pompa ciepła i kocioł gazowy oferują  podobny komfort obsługi i mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.  Pompy ciepła budzą zainteresowanie wielu osób zastanawiających się, jak tanio ogrzewać dom. Większość z nich odstraszają jednak wysokie koszty początkowe takiej instalacji. Często rezygnują więc z pompy ciepła na rzecz kotłów gazowych, które oferują podobny komfort obsługi, ale kosztują mniej.

Modernizacja źródła ciepła

Przy modernizacji istotne są również koszty ew. przeróbki instalacji i wiążącego się z tym remontu kotłowni. Jeśli mamy przyłącze gazowe wymiana kotła starego typu na nowy wydaje się najtańszym i oczywistym rozwiązaniem. Jeśli najważniejsze są dla nas niższe rachunki za ogrzewanie, liczymy się z większymi kosztami początkowymi, natomiast większy remont kotłowni nie wchodzi w grę, najłatwiej będzie zainstalować pompę, której tzw. dolnym źródłem będzie powietrze. Nie trzeba wówczas wykonywać odwiertu, co zwykle wiąże się z późniejszą naprawą trawnika czy położeniem nowej posadzki w kotłowni. Wadą powietrznej pompy ciepła w porównaniu do gruntowej jest fakt, że im chłodniej na zewnątrz, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje urządzenie. Zwykle jeśli na zewnątrz mamy temperatury poniżej -14 stopni, praca pompy ciepła jest już wspomagana wbudowaną w urządzenie grzałką elektryczną. Koszty ogrzewania się wówczas zwiększają. Jednak i w tej sytuacji można znaleźć oszczędności, jeśli dotychczas działające ogrzewanie może pełnić rolę szczytowego źródła ciepła w duże mrozy. Wymaga to tylko odpowiedniej instalacji zarówno przy pompie ciepła jak i ustawienia automatyki urządzenia.

Nowe realizacje

Poniżej pokazujemy dwie nasze realizacje przy modernizacji ogrzewania. W pierwszym przypadku mieliśmy zlikwidować stary kocioł dwufunkcyjny Vitopend 100, który chodził zbyt głośno i miał zbyt duże gabaryty. Najprostszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem była więc wymiana na kocioł wyższej klasy, kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł gazowy firmy de Dietrich. Niewielkie urządzenie idealnie wpasuje się w przestrzeń każdej kotłowni,a wysoka sprawność działania bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem domu i podgrzaniem ciepłej wody użytkowej.

W drugim przypadku mieliśmy zadbać o obniżenie rachunków za ogrzewanie i zminimalizować koszty ew. modernizacji, remontu itd. Zostawiliśmy więc dotychczas funkcjonujący kocioł gazowy Termet jako szczytowe źródło ciepła przy dużych mrozach a jako podstawowe źródło ogrzewania zastosowaliśmy powietrzną pompę ciepła Nibe Split AMS.
Teraz kotłownia wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie!
Dzięki przeprowadzonej modernizacji klient zyskał nowoczesne,ekologiczne ogrzewanie, a ponadto takie rozwiązanie pozwoli na obniżenie dotychczasowych rachunków za ogrzewanie o ok. 30-40%.

pompa ciepła NIBE

Wróć…

Podobne wpisy