Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, wszyscy szukamy najlepszego sposobu na zmniejszenie temperatury w  domu. Do obniżenia temperatury oprócz standardowej klimatyzacji domowej można wykorzystywać skutecznie rozwiązania wentylacyjne i nowoczesne urządzenia energooszczędne. Jeśli rozważasz różne rozwiązania na klimatyzację domu jednorodzinnego przeczytaj nasz wpis. Opisujemy 4 najczęstsze sposoby na chłodzenie domów stosowane przez naszą firmę na podstawie naszych 7 realizacji z ostatnich 2 miesięcy.

Klimatyzacja

Zaczniemy od najbardziej popularnego rozwiązania, skutecznego i niezawodnego, czyli standardowej klimatyzacji. Najczęściej stosujemy urządzenia typu Split lub MultiSplit składające się z jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych zapewniających nadmuch chłodnego powietrza do wybranych pomieszczeń.
Zwolennicy klimatyzacji uważają, że jest to praktyczny i najskuteczniejszy  sposób na chłodzenie latem, przeciwnikom przeszkadza szum wentylatora w jednostce zewnętrznej a nadmuch zimnego powietrza uważają za mało komfortowy.

Poniżej  kilka zdjęć z naszych 2 ostatnich montaży klimatyzacji z Wrocławia.

Chłodzenie przez rekuperację

Kolejne 3 rozwiązania, które prezentujemy, nie są klasyczną klimatyzacją ale pozwalają skutecznie i energooszczędnie schłodzić pomieszczenia. Do chłodzenia możemy przy małych kosztach wykorzystać wentylację. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli mamy do dyspozycji np. dolne źródło gruntowej pompy ciepła i zaplanowaną rekuperację w budynku. W przypadku połączenia – gruntowa pompa ciepła + rekuperacja zyskujemy dodatkową możliwość zamontowania chłodnicy na kanale nawiewnym systemu wentylacyjnego.  Chłodnica wykorzystuje dolne źródło pompy ciepła wykonane w postaci kolektora pionowego. Dzięki temu powietrze nawiewane do wszystkich pomieszczeń w domu charakteryzuje się znacznie obniżoną temperaturą w stosunku do temperatury powietrza zewnętrznego.

Poniżej zdjęcia z naszych 2 ostatnio zakończonych instalacji w zestawie rekuperator + gruntowa pompa ciepła +chłodnica. (zdjęcia Pokorska – jest zdjęcie chłodnicy, Krzysiek wgra zdjęcie pompy, Grzymajło – pompa jest, chłodnicy i rekuperatora nie widzę)

Powietrzna Pompa Ciepła

Całkowicie bez kosztów można uruchomić chłodzenie posiadając instalację ogrzewania podłogowego oraz powietrzną pompę ciepła jako źródło ogrzewania domu i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.  W tej samej cenie użytkownicy powietrznych pomp ciepła zyskują także możliwość chłodzenia domu przez ogrzewanie podłogowe! Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, zapewniające przyjemne obniżenie temperatury w całym domu.

Zobacz także  Dlaczego pompa ciepła pracuje cały czas? Co to oznacza dla Twojego systemu grzewczego?

Poniżej nasza ostatnio zamontowana powietrzna pompa ciepła w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, więcej o poprzednich instalacjach z powietrzną pompą ciepła możesz przeczytać tutaj:

kompleksowe instalacje

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?

Moduł pasywnego chłodzenia – chłodzenie gruntową pompą ciepła

Podobnie jak przy powietrznej pompie ciepła, również przy gruntowej pompie ciepła możemy wykorzystać instalację ogrzewania podłogowego do skutecznego i całkowicie bezkosztowego w używaniu chłodzenia. Wystarczy wyposażyć gruntową pompę ciepła w dodatkowy moduł pasywnego chłodzenia. Jest to tak zwane pasywne chłodzenie. Zamiast instalacji ogrzewania podłogowego można również wykorzystać ogrzewanie ścienne czy klimakonwektory. Niestety do tego typu chłodzenia nie nadają się grzejniki.

Poniżej zdjęcia z naszych 2 ostatnich instalacji z gruntowymi pompami ciepła z modułem pasywnego chłodzenia. Jedna instalacja w Gałowie a druga pod Kępnem.

Więcej na temat gruntowych pomp ciepła możesz przeczytać również w naszym poradniku nt. ogrzewania i chłodzenia pompami ciepła.  Zapraszamy także do naszego domu testowego, gdzie osobiście można przetestować chłodzenie klimatyzacją, z wykorzystaniem chłodnicy przez rekuperację, oraz przez ogrzewanie podłogowe za pomocą modułu pasywnego chłodzenia!

Podobne wpisy