Jak powstaje kotłownia z gruntową pompą ciepła w nowobudowanym domu ?

Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, jak w kilku krokach wygląda przygotowanie, instalacja i montaż w przypadku gruntowej pompy ciepła ( zobacz nasz wpis tutaj: https://www.mirenergia.pl/2017/11/montaz-pomp-ciepla-kilku-krokach-okazji-3-nowych-realizacji/#more-3062) . Dzisiaj rozwijamy ten wątek, pokazując wykonanie takiej instalacji na konkretnym przykładzie!

GRUNTOWA POMPA CIEPŁA W ŚWIEBODZICACH

Etap  1 – moc pompy ciepła

Gdy zgłasza się do nas inwestor zawsze na początek prosimy o przesłanie rzutów, przekrojów i podanie wszystkich parametrów budynku. Tak było i w tym przypadku. Następnie wykonaliśmy dokładne obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Każdy dom  jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Nigdy nie dobieramy urządzeń na szacunkowe dane!
Po wyznaczeniu dokładnego zapotrzebowania na ciepło dobraliśmy gruntową pompę ciepła Danfoss DHP-H Opti 12 o mocy grzewczej 12 kW.

 Etap  2- dolne źródło

Dolne źródło wykonane zostało w formie kolektora pionowego. Dokładną głębokość odwiertów wyznaczyliśmy na podstawie znanej już mocy grzewczej pompy ciepła. W tym przypadku konieczne było wykonanie odwiertów o łącznej głębokości aż 220mb! Po dokładnym ustaleniu miejsc odwiertów na działce wykonaliśmy Projekt Robót Geologicznych, który następnie zgłosiliśmy we właściwym Starostwie Powiatowym.

Etap  3- przepust dolnego źródła

Przepusty dolnego źródła wykonaliśmy na początkowym etapie powstawania budynku- zaraz po wykonaniu ławy fundamentowej.

Etap 4 – górne źródło pompy ciepła

Górne źródło to po prostu instalacja grzewcza w budynku. W tym przypadku w całym domu wykonaliśmy ogrzewanie podłogowe,  które jako system niskotemperaturowy świetnie współpracuje z pompą ciepła

Etap 5 – etap elektryki

Na etapie podpisania umowy przekazaliśmy inwestorowi dokładne wytyczne elektryczne, jakie należy wykonać do podłączenia pompy ciepła.  Przykładowy schemat wykonania elektryki przedstawialiśmy w poprzednim wpisie http://www.mirenergia.pl/2016/10/instalacja-elektryczna-pompy-ciepla/

          Etap 6 – montaż pompy ciepła

Po realizacji wszystkich poprzednich etapów wreszcie mogliśmy zamontować pompę ciepła!
Montaż nastąpił w momencie, kiedy pomieszczenie kotłowni było już wykończone- położone zostały płytki i tynki. Na tym etapie zamontowaliśmy także zmiękczacz wody.  Pompa została uruchomiona a inwestor przeszkolony w zakresie obsługi urządzenia.
Jak zawsze życzymy przyjemnego użytkowania nowej gruntowej pompy ciepła !

Wróć…

Podobne wpisy