Pompy ciepła czy gaz?

Ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą gazu, czy pompy ciepła – Jaki sposób ogrzewania najlepiej sprawdzi się we Wrocławiu?

Jaki sposób ogrzewania we Wrocławiu sprawdzi się najlepiej? Może klasyczne ogrzewanie gazowe to najpewniejszy wybór…a może pompa ciepła jest nie tylko nową fanaberią z ograniczonym zastosowaniem, ale realnie najatrakcyjniejszą opcją dla zabezpieczenia Twojego domu w energię cieplną? Poniżej porównamy te dwa sposoby ogrzewania i przeanalizujemy, które i w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej.

Analiza skupi się na kwestiach ekologicznych, na kwestiach ekonomicznych oraz na kwestiach związanych z bezpieczeństwem i stabilnością obu tych rozwiązań.

Zaczniemy od krótkiego opisu obu tych sposobów ogrzewania, by określić ich specyfikę.

Ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą gazu, czy pompy ciepła – co musisz wiedzieć o ich funkcjonowaniu?

Ogrzewanie gazowe najczęściej występuje w postaci kotła na gaz ziemny wraz z grzejnikami, które dystrybuują energię cieplną. Oprócz kotłów możemy wyróżnić np. piece gazowe, promienniki gazowe, czy nagrzewnice gazowe.
Nowoczesne rozwiązania oparte na generowaniu ciepła za pomocą spalania gazu są wydajne, dzięki czemu spalany gaz dostarcza energię cieplną z niskimi stratami podczas całego procesu.
By skorzystać z tego rozwiązania, inwestor musi mieć możliwość przyłączenia się do gazociągu, co wiąże się z obowiązkiem spełnienia odpowiednich przepisów i uzyskania koniecznych pozwoleń na budowę.
Pompy ciepła natomiast dzielą się na rodzaj źródła, z którego czerpią ciepło, są to kolejno woda, powietrze oraz grunt. Zasada działania pomp ciepła jest odwrotna do lodówki, zamiast oddawać ciepło na zewnątrz, pompa ciepła oddaje energię cieplną wewnętrznie.
Pompy ciepła zasilane są za pomocą energii elektrycznej, dzięki czemu mogą “pobierać” ciepło z wody, powietrza, lub gruntu, w zależności od typu pompy. Pompa ciepła pozwala na generowanie nieproporcjonalnie większej ilości energii cieplnej, niż energii, którą zużywa.
Ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą gazu, czy pompy ciepła – kwestie ekonomiczne oraz stabilność rozwiązania

Historycznie źródło ciepła generowane przez spalanie gazu jawi się jako jedno z najbardziej opłacalnych, dzięki stosunkowo taniemu montażowi samego urządzenia (choć to stwierdzenie prawdą jest dla przypadków bezproblemowych, instalacja bazująca na ogrzewaniu gazem ma wiele zmiennych, jak np. kwestia komina, czy przyłącza etc., zmienne te mogą stanowić duży dodatkowy koszt takiej instalacji).

Użytkownicy ogrzewania za pomocą gazu cenili sobie przede wszystkim niskie ceny gazu, co było możliwe m.in. dzięki stabilnym łańcuchom dostaw gazu. Naturalnie ten stan rzeczy drastycznie zmienił się na początku 2022 roku, dostawy gazu ziemnego zostały drastycznie zmniejszone, a co za tym idzie, jego ceny drastycznie poszybowały ku górze.
Pompa ciepła to rozwiązanie, które pod kątem ekonomicznym należy dobrze przemyśleć, jednak podchodząc do tej inwestycji z odpowiednim planem, można założyć, że będzie to sumarycznie najbardziej opłacalny wybór.
Dużym wyzwaniem tej inwestycji jest koszt początkowy, montaż pompy ciepła to stosunkowo duży koszt, a biorąc pod uwagę często wybierany zestaw, to jest montaż pompy ciepła wraz z własną instalacją fotowoltaiczną, może okazać się, że taki sposób ogrzewania domu we Wrocławiu będzie wymagał sporej inwestycji… a więc, czy to się w ogóle opłaca?
Choć prawdą jest wcześniej wspomniany wysoki próg wejścia, to szereg korzyści, który stoi za tym wyborem, dla wielu inwestorów okazuje się więcej niż przekonujący. Pod uwagę weźmiemy tylko względy ekonomiczne oraz te związane z bezpieczeństwem cieplnym, do oceny opłacalności pompy ciepła weźmiemy pod uwagę scenariusz, gdzie ogrzewanie domu we Wrocławiu bazuje na zamontowanej instalacji fotowoltaicznej.
Dom zero kosztów – Raz poczyniona inwestycja sprawia, że przez długie lata użytkownik nie ponosi praktycznie żadnych kosztów związanych z ogrzewaniem wody oraz całego domu.
Stabilne dostawy – Takie rozwiązanie to bezpieczeństwo, w odróżnieniu od ogrzewania domu gazem, w tym przypadku jesteśmy samowystarczalni, sami wytwarzamy energię, którą następnie zasilamy pompę ciepła.
Dotacje i legislacja – Na pompy ciepła nie tylko pojawiają się ogólnopolskie i lokalne dotacje, w kierunku tego rozwiązania podąża całe prawo UE, a co za tym idzie decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że będzie ono wspierane legislacyjnie i podatkowo.
Przewagą ogrzewania za pomocą gazu nad ogrzewaniem za pomocą pompy ciepła może być np. sytuacja, gdzie montaż nowego źródła ogrzewania ma miejsce w starym domu ogrzewanym grzejnikami działającymi dotychczas na wysokiej temperaturze, np. 70st.Jeżeli nie ma możliwości, by zwiększyć powierzchnię grzejników lub zmniejszyć straty ciepła, to efektywność pompy ciepła zostanie ograniczona. Z drugiej jednak strony uśredniona efektywność pomp ciepła w standardowych warunkach jest minimum 2-3 razy większa,niż rozwiązanie bazujące na spalaniu gazu.

kompleksowe instalacje

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?

Ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą gazu, czy pompy ciepła – aspekt ekologiczny

Kolejnym aspektem przy porównaniu ogrzewania gazowego, a ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła jest kwestia ekologiczna. Gaz ziemny oraz gaz LPG to nie źródła OZE (czyt. odnawialne źródła energii). Choć nowoczesne rozwiązania bazujące na ogrzewaniu za pomocą gazu są wydajne i znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż stare piece, to i tak nie możemy tego rozwiązania zakwalifikować jako w pełni ekologiczne.
Inaczej sytuacja wygląda przy pompie ciepła. Ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą wcześniej wspomnianej pompy przy wsparciu instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie skrajnie ekologiczne, będące praktycznie neutralne dla środowiska.
Wprowadzenie w życie WT 2021, czyli norm związanych z energooszczędnością przy budowie nowych budynków, powoduje, że naturalnym trendem jest wybór pompy ciepła.
Ogrzewanie domu we Wrocławiu – Podsumowanie
Rozwiązanie należy zawsze dobierać indywidualnie do kontekstu. Być może ogrzewanie domu we Wrocławiu za pomocą pompy ciepła nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli mieszkasz w zabudowie szeregowej, gdzie nie ma odpowiedniej ilości miejsca na pompę, lub też mieszkasz w starym mieszkaniu ze słabą termomodernizacją, której nie jesteś w stanie poprawić.
Z drugiej jednak strony plusy stojące za inwestycją w pompę ciepła, zwłaszcza przy wsparciu instalacji PV sprawiają, że w większości wypadków inwestycja ta będzie bardziej opłacalna. Z całą pewnością jest to również rozwiązanie bezpieczniejsze pod kątem łańcucha dostaw oraz rozwiązanie bardziej ekologiczne.

Podobne wpisy