Powietrzna pompa ciepła De Dietrich Alezio S V200. Pompa ciepła współpracuje z system ogrzewania podłogowego wykonanym przez naszych instalatorów.

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, bynajmniej nie tracąc przy tym na opłacalności… można postawić śmiałe twierdzenie, iż pompy ciepła montowane w województwie dolnośląskim od Trzebnicy, przez Wrocław po Świdnicę, ale także i w całym kraju stanowią najlepszy wybór do ogrzewania naszych firm i domów.

Nie dość, że ogrzewanie budynku za pomocą tych ekologicznych urządzeń jest w ujęciu całej inwestycji tanie, to dodatkowo wciąż dostępne są lokalne, jak i ogólnopaństwowe dotacje na pompy ciepła, dzięki czemu opłacalność całej instalacji znacząco rośnie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie… jeżeli pompa, to jaka? Czy gruntowa pompa ciepła będzie najlepszym wyborem? A może postawić na rozwiązanie oparte na powietrznej pompie ciepła?

Choć każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Poniżej postaramy się przybliżyć specyfikę tego wyboru.

Dużym atutem jest stosunkowo prosty montaż, chociażby w porównaniu z rozwiązaniem gruntowym unikamy robienia odwiertów, a co za tym idzie sporej ilości pracy i kosztów. W samym roku 2020 zainstalowano aż 8-krotnie więcej powietrznych pomp ciepła, aniżeli gruntowych, między innymi dlatego, że w większości przypadków jest to wybór najefektywniejszy.

Powietrzne pompy ciepła są niskoawaryjne, ich montaż jest szybki, a bilans wydatków w zestawieniu ze zwrotem z inwestycji jest bardzo korzystny dla inwestora.

Powietrzne pompy ciepła dzielą się na split’y oraz monobloki. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań.

Pompa ciepła typu split:

Jest to rozwiązanie opierające się na jednostce zewnętrznej oraz wewnętrznej. Urządzenie znajdujące się poza budynkiem ma na celu odzyskiwanie ciepła ze swojej okolicy, a następnie transformowanie jej.

Zobacz także  Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Hydrobox, czyli wewnętrzna część instalacji służy do połączenia układu elektrycznego i hydraulicznego. Jednostka ta często zostaje ulokowana w kotłowni, gdzie łączy się ją z jednostką zewnętrzną poprzez instalację chłodniczą, kolejno odebrane ciepło dystrybuując do instalacji grzewczej.

Rozwiązanie to wymaga specjalisty z uprawnieniami f-gazowymi, co naturalnie nie jest dla nas żadną przeszkodą w procesie montażu, wykonujemy także coroczne kontrole instalacji.

Dużym atutem tego rozwiązania jest utrzymanie instalacji centralnego ogrzewania w budynku, dzięki czemu nie ma potrzeby wyprowadzania jej na zewnątrz, co wiąże się z koniecznością zabezpieczania jej.

Będzie to dobry wybór np. dla osób, które mają dedykowane miejsce dla jednostki wewnętrznej, np. kotłownię.

Pompa ciepła typu monoblok:

Jak wskazuje pierwszy człon nazwy „mono”, rozwiązanie to bazuje tylko na jednej jednostce, w odróżnieniu od pierwszego omawianego wariantu pompy ciepła zawiera w sobie zarówno elementy odbioru i transformacji ciepła, jak i dystrybuowania go do instalacji grzewczej.

Z racji, iż urządzenie to skupia w sobie obie funkcje, jego rozmiary są spore, co może okazać się problemem przy ograniczonej powierzchni poza budynkiem, gdzie ulokowana zostanie pompa ciepła typu monoblok.

Atutami tego wyboru jest jeszcze lepsza szczelność instalacji chłodniczej, czy brak konieczności gospodarowania miejsca wewnątrz budynku. W przypadku tego rozwiązania monter nie musi posiadać uprawnień „f-gazowych”.

Z racji, iż cała pompa ciepła znajduje się na zewnątrz mamy obowiązek poprowadzić instalację grzewczą poza budynek oraz odpowiednio ją zabezpieczyć.

kompleksowe instalacje

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?

Jaką pompę ciepła powietrzną wybrać?

W generalnym ujęciu cena pompy ciepła monoblok jest znacząco wyższa od rozwiązania typu split. Większy koszt początkowy jest natomiast rekompensowany niższymi kosztami eksploatacji.

Jak widać na podstawie wyżej opisanych rozwiązań dla powietrznej pompy ciepła monoblok i split, oba te wybory mają swoje plusy i minusy, a ostateczna decyzja powinna zapaść na podstawie Twoich indywidualnych warunków i potrzeb.

Zobacz także  Pompa ciepła się wyłącza – jakie są tego powody?

Jedno jest pewne, dobrze dobrana pompa ciepła to inwestycja gwarantująca bezpieczeństwo cieplne i oszczędności na długie lata.

Podobne wpisy