Energooszczędna „klimatyzacja”

W Wilkszynie koło Miękini zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy komplet instalacji umożliwiających skuteczne ogrzewanie, chłodzenie i wentylację budynku. Priorytetem dla zastosowanego rozwiązania było zastosowanie skutecznego chłodzenia oraz minimalizacja kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych pod kątem wszystkich planowanych instalacji. Zaproponowaliśmy chłodzenie powietrzną pompą ciepła wykorzystujący system ogrzewania podłogowego oraz wentylację mechaniczną w oparciu o rekuperator o dużej sprawności z wymiennikiem przeciwprądowo – krzyżowym.


Jest co rozwiązanie wielokrotnie już przez nas stosowane, przetestowane i skuteczne. Dużym jego plusem są niskie koszty eksploatacyjne wszystkich funkcji: ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Dzięki efektywnemu chłodzeniu poprzez ogrzewanie podłogowe unikamy również prowadzenia dodatkowej instalacji pod klimatyzację, co zdecydowanie zmniejsza koszty inwestycyjne. Warto zauważyć, że również unikamy dodatkowych urządzeń w pomieszczeniach typu grzejniki czy klimatyzatory, które zajmowałyby miejsce i mogłyby nie wpasować w zaplanowane wnętrze.  Jednym słowem – jest to rozwiązanie jak najbardziej godne polecenia w domu jednorodzinnym. Skąd bierze się chłód w instalacji ogrzewania podłogowego przy powietrznej pompie ciepła? Przeczytaj w naszym poradniku  – Ogrzewanie/chłodzenie pompą ciepła .

Po wykonaniu wszystkich instalacji wewnętrznych przyszedł czas na montaż urządzeń. Zgodnie z planem zamontowaliśmy więc powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Power Inverter 11,2 kW z wymiennikiem płytowym. Obecnie oczywiście pompa grzeje a nie chłodzi pomieszczenia. Na kolejnym etapie uruchomimy rekuperator Thessla Green Airpack 400v na widocznej na zdjęciach i wykonanej już instalacji wentylacji mechanicznej.

Edit: Zdjęcia z montażu rekuperatora możesz obejrzeć tutaj: http://www.mirenergia.pl/2017/10/kolejne-rekuperatory-thesslagreen-zamontowane/

Wróć…

Podobne wpisy