Montaż gruntowej pompy ciepła krok po kroku – Danfoss DHP-H Opti

Przedstawiamy krok po kroku fotorelację z zakończonego montażu gruntowej pompy ciepła. Fotografowaliśmy najważniejsze etapy prac. Trochę się chwalimy ale przede wszystkim pokazujemy naszym klientom, jak taki montaż będzie wyglądał w ich domu. Nasze instalacje są estetycznie i profesjonalnie wykonywane, jak widać nie mamy nic do ukrycia. Dla ciekawych opisujemy również szczegóły techniczne.

Przygotowania

Dom w miejscowości Kiełczów pod Wrocławiem o powierzchni: 200 m.kw.
Zaprojektowane urządzenie: Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHP-H Opti ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę
Wytyczne do wykonania odwiertu: 150 mb w dwóch odwiertach po 75 mb

Jak przy każdej naszej instalacji – najpierw wykonaliśmy wyliczenia, bilans ciepła, projekt i schemat instalacji. Rzetelny projekt to podstawa sprawnej i co najważniejsze energooszczędnej instalacji pompy ciepła. Następnie wykonaliśmy odwiert i instalacje wewnętrzne. Po zalaniu jastrychu nadszedł dzień montażu pompy ciepła.

Dzień 1 (25.07.2016 r.)

Przyjeżdżamy na miejsce i rozpakowujemy potrzebne do pracy narzędzia, rury oraz armaturę. Garaż naszego Klienta przez kilka kolejnych dni będzie pełnił rolę magazynu i kontrolowanego chaosu, jednak w miejscu, gdzie ma stanąć pompa ciepła – robimy nienaganny porządek :-). Na ścianie kotłowni wykonaliśmy już wcześniej piony centralnego ogrzewania oraz wody ciepłej, zimnej i cyrkulacyjnej. Z posadzki wyprowadziliśmy przewody dolnego źródła, a spod sufitu sprowadziliśmy orurowanie chłodnicy z instalacji rekuperatora. Każdą z tych rur finalnie musimy podłączyć do pompy ciepła oraz odpowiednio zaizolować termicznie.

Czekając na transport pompy ciepła przygotowujemy się do jej montażu. Łączymy ze sobą niektóre elementy instalacji, żeby wygodniej było montować je na wysokości. Przykładowo na zdjęciach prezentujemy tzw. grupy/konsole bezpieczeństwa. Składają się one z manometrów do monitorowania wartości ciśnienia w instalacji, zaworów bezpieczeństwa, które w razie przekroczenia dopuszczalnego ciśnienia w instalacji upuszczają nadmiar objętości wody oraz zaworów odpowietrzających instalację. Armaturę skręcamy z przejściówkami na system rur PP (polipropylen), żeby móc połączyć ją z instalacją. Tak przygotowany moduł zamontujemy jutro na przewodzie powrotnym z instalacji centralnego ogrzewania i dolnego źródła. Do konsol dokręcimy także przeponowe naczynia wzbiorcze. Dzięki elastycznej membranie oraz ściśliwości powietrza przejmuje ono wahania objętości wody w instalacji spowodowane zmianą jej temperatur. Każda instalacja wodna, w której może wystąpić zwiększenie objętości wody, musi być wyposażona w takie zabezpieczenia. W kotłowni mamy trzy oddzielne obiegi wodne – wody użytkowej, centralnego ogrzewania oraz instalacji dolnego źródła pompy ciepła, dlatego też, w sumie zainstalujemy trzy moduły bezpieczeństwa.

MIR_Energia_pompaciepla7

MIR_instalacja

MIR_montaz

Dzień 2 (26.07.2016 r.)

Gdy przyjeżdża transport z pompą ciepła, ostrożnie wnosimy ją do budynku pamiętając o konieczności transportowania urządzenia w pionie i odpakowujemy.  Pomieszczenie kotłowni ma bardzo małą powierzchnię, więc zanim postawimy urządzenie w docelowym miejscu, musimy przygotować ją do wpięcia do instalacji. Równocześnie możemy kończyć montaż podłączeń rur na ścianie. Wykonujemy przyłącza (złączki PP) pompy ciepła do pionów centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz dolnego źródła. Montujemy konsole bezpieczeństwa z naczyniami wzbiorczymi – na załączonych zdjęciach – do instalacji wody użytkowej.
W miejscach, w których mogą gromadzić się pęcherzyki powietrza zamontowaliśmy automatyczne zawory odpowietrzające. Prawidłowa lokalizacja tych zaworów w instalacji jest bardzo istotna. Montuje się je w najwyższych punktach elementów instalacji – pionów, rozdzielaczy oraz źródła ciepła. Zapowietrzenie instalacji może pogorszyć komfort użytkowników poprzez niedogrzewanie pomieszczeń oraz szumy w instalacji.

MIR_Danfoss_DHP-H_Opti

MIR_Energia_pompaciepla1

MIR_Energia_pompaciepla2

MIR_pompa_ciepla

Dzień 3 i 4 (27 i 28.07.2016 r.)

Ustawiamy pompę ciepła w docelowym miejscu…i pozostaje „tylko” połączyć urządzenie z instalacjami.
Ten etap prac jest najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny. Instalujemy teraz m.in. pompę obiegu chłodnicy. Łączymy też np. przewód wody zimnej z przewodem cyrkulacyjnym wraz z pompą cyrkulacyjną. Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody pozwala zmniejszyć zużycie wody w budynku. Dzięki niej odkręcając dowolny kran ciepłej wody – od razu mamy w nim ciepłą wodę. W przeciwnym razie czekając na ciepłą wodę marnujemy całkiem sporo wody zanim dopłynie ona ze zbiornika. Montujemy także system napełniania i ewentualnego uzupełniania wody w instalacji centralnego ogrzewania i dolnego źródła. Podłączenie takie wykonuje się do przewodu wody zimnej, zawsze z wykorzystaniem elastycznego wężyka, ponieważ jest on odporny na niewielkie wahania ciśnienia i uderzenia hydrauliczne. Mogą one wystąpić podczas przepływu wody z instalacji wody zimnej  do instalacji górnego i dolnego źródła ciepła z uwagi na różne wartości ciśnień panujących w tych instalacjach. Wężem elastycznym podłącza się także przewód zasilania i powrotu centralnego ogrzewania, aby wyeliminować przenoszenie drgań na instalację.

MIR_montazpompy

MIR_Energia_pompaciepla5

MIR_Energia_pompaciepla6

MIR_Energia_pompaciepla3

MIR_Energia_pompaciepla4

Pompa_Ciepla_montaz

Dzień 5  (29.07.2016 r.)

Ostatnie poprawki i uruchamiamy pompę ciepła. Działa bez zarzutu! Znakujemy zawory numerami, aby użytkownik bez problemu mógł odnaleźć się w gąszczu instalacji. Pakujemy się i sprzątamy po sobie. Na koniec – szkolenie z obsługi urządzenia i co dla nas najważniejsze – niewątpliwe zadowolenie Klienta 🙂

MIR_Danfoss

MIR_pompy_ciepla

MIR_Energia_pompyciepla

MIR_opinie

Wróć…

Podobne wpisy