Nasze ostatnie realizacje na pompach ciepła – każda pompa ciepła innej mocy (6kW, 7,5kW, 10kW), każda innej marki.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy dobieramy pompy ciepła obliczeniowo a nie szacunkowo zgodnie z zapotrzebowaniem ciepła w danym budynku. Następnie korzystając z oferty czołowych producentów i uwzględniając preferencje klientów dobieramy urządzenie, które ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Czasem bardzo mylący jest szacunek zapotrzebowania na ciepło z powierzchni użytkowej.

Na zapotrzebowanie ciepła budynku wpływ mają głównie zastosowane izolacje i wielkość przeszkleń ale również wykorzystanie samej powierzchni domu. Prezentowana tutaj nasza instalacja na pompie Nibe o nominalnej mocy 9,7kW ogrzewa 210 m.kw. powierzchni, mimo że projekt architektoniczny zakładał tylko 160m.kw powierzchni użytkowej w tym domu. Do dokładnego obliczenia strat ciepła budynku ważne jest więc dokładne omówienie z klientem wykorzystania pomieszczeń określonych w projekcie jako np. gospodarcze. Z kolei w drugim domu o powierzchni użytkowej zaledwie 130 m. kw. okazało się, że dzięki wykorzystaniu dodatkowo małego poddasza nieużytkowego i maksymalnego wykorzystania małych ale o dużej powierzchni podłogi pomieszczeń na poddaszu zapotrzebowanie jest dużo większe niż można byłoby się wstępnie spodziewać. Z kolei do kompaktowego domu o powierzchni 100m. kw. dla czteroosobowej rodziny rzeczywiście wystarczyła pompa małej mocy alpha innotec 6kW, która służy również do ogrzewania ciepłej wody. Akurat w tym wypadku można było się tego spodziewać z szacunków.

Nim dobierzemy pompę ciepła dla klienta za każdym razem omawiamy z klientem wszystkie potrzebne informacje i dokładnie przeliczamy zapotrzebowanie na ciepło. Polecamy takie rozwiązanie każdemu instalatorowi. Szacowanie mocy pompy ciepła tylko z powierzchni użytkowej może być bowiem bardzo mylące i narażać klienta na duże straty.

Wszystkie zaprezentowane wyżej instalacje wykonywaliśmy ostatnio, wcześniej kompleksowo zresztą przygotowując dom pod kątem wod-kan, CO, a nawet instalacji odkurzacza centralnego. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tych realizacji.

#Radzyń #instalacje #pompaCiepła #StiebelEltron

Podobne wpisy