ZAPYTANIE
MIR Pompy ciepła, rekuperatory, klimtyzacja

wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Jeżeli planujesz budowę domu w okolicach Wrocławia i interesują Cię energooszczędne rozwiązania, zadzwoń do nas tel. 71 347 90 23, kom. 509 300 161 lub odwiedź nas na ul. Słonecznej 1D w Bielanach Wrocławskich. Pomożemy Ci wybrać z wielu rozwiązań te sprawdzone i dostosowane do Twoich potrzeb!

  • Wentylacja grawitacyjna vs. rekuperacja

Wentylacja grawitacyjna to znany  wszystkim system składający się z otworów (kominów) łączących pomieszczenia ogrzewane z zewnętrznym powietrzem. Najefektywniej działa w zimie, gdy różnice temperatur zewnętrznej i tej w budynku są największe. Im wyższa jest temperatura zewnętrzna, tym wymiana powietrza jest słabsza. Wentylacja grawitacyjna nie ma możliwości regulowania, powoduje więc duże straty ciepła (i koszów) budynku w zimie, kiedy działa najsprawniej a w lecie po prostu często nie działa.

  • Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest to zaprojektowany i odpowiednio zrównoważony system kanałów nawiewnych i wywiewnych połączonych centralą wentylacyjną – rekuperatorem. W nim znajduje się wymiennik, w którym zachodzi wymiana ciepła między powietrzem wywiewanym z domu, a pobieranym z zewnątrz (bez mieszania obu strumieni). Takie rozwiązanie pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego i częściowe ogrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. W pełni zastępuje wentylację grawitacyjną opartą na kominach wentylacyjnych i nawiewnikach w oknach.

  • Z czego składa się prawidłowo zaprojektowany system rekuperacji?

»   Centrala wentylacyjna – z wentylatorem i wymiennikiem ciepła
»   Tłumiki akustyczne – zapobiegające przenoszeniu się odgłosów pracy wentylatorów do pomieszczeń/na zewnątrz budynku
»   Czerpnia powietrza świeżego i wyrzutnia powietrza zużytego – zamontowane na ścianie zewnętrznej budynku lub na dachu
»   System kanałów (najczęściej PE lub ocynk) i rozdzielaczy rozprowadzających powietrze – położony w suficie podwieszanym lub ukryty w posadzce
»   Skrzynki rozprężne – redukujące ew. pozostałe szumy
»   Anemostaty – końcowe elementy instalacji zamontowane w suficie podwieszanym lub na ścianie

  • Dzięki wentylatorom i ich automatyce strumień powietrza zewnętrznego napływającego do domu jest w pełni kontrolowany, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, która nie zapewnia żadnej regulacji dostawy świeżego powietrza.
  • Wentylacja grawitacyjna działała mniej lub bardziej sprawnie w domach budowanych w starych technologiach, gdzie zawsze znajdowały się nieszczelności wymuszające ruch powietrza. Obecnie coraz częściej jest zastępowana jednak wentylacją mechaniczną.