kolektory słoneczne – nasza opinia
Jeżeli planujesz budowę domu w okolicach Wrocławia i interesują Cię energooszczędne rozwiązania, zadzwoń do nas tel. 71 347 90 23, kom. 509 300 161 lub odwiedź nas na ul. Słonecznej 1D w Bielanach Wrocławskich. Pomożemy Ci wybrać z wielu rozwiązań te sprawdzone i dostosowane do Twoich potrzeb!
Kolektory słoneczne do dużego zapotrzebowania na wodę
Kolektory słoneczne polecamy w sytuacjach, gdy budynek charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę, tj: baseny letnie, hotele, restauracje, gospodarstwa agro-turystyczne, myjnie samochodowe etc. Jedynie w takich obiektach inwestycja w instalację solarną może być opłacalna.
Kolektory słoneczne w domach jednorodzinnych
Przy dużym nasłonecznieniu podgrzewanie wody energią z kolektorów słonecznych jest skutecznym i niewątpliwie najtańszym w eksploatacji dostępnym obecnie rozwiązaniem, ponieważ licząc sam koszt energii elektrycznej zasilającej automatykę i pompę obiegową w instalacji użytkowanie kolektorów będzie nas kosztować rocznie ok. 40zł.
Jednak polski klimat nie sprzyja opłacalności inwestycji instalacji solarnej. Można korzystać z tej taniej energii prawie przez 6 miesięcy w roku, ale jako jedyne źródło ciepłej wody instalacja solarna będzie się sprawdzać tylko 3-4 miesiące w roku. Latem można uzyskać pełny zbiornik ciepłej wody, a w dni pochmurne i w miesiącach przejściowych co najmniej wstępnie podgrzać wodę w zbiorniku, a następnie dogrzać szczytowym źródłem ciepła. Krótki okres wykorzystywania kolektorów w ujęciu całorocznym powoduje, że nie jest to niestety system dla każdego satysfakcjonujący.
Darmowa woda a nasze przyzwyczajenia
Przy podejmowaniu decyzji zakupu solarów weźmy pod uwagę nasze przyzwyczajenia. Zbyt długie przestoje w odbiorze ciepłej wody skutkują koniecznością częstszej wymiany płynu solarnego, a nawet poważniejszymi awariami systemu. Instalacja solarna nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli często wyjeżdżamy. Wielkość zbiornika na wodę w instalacjach solarnych jest tak obliczona, żeby nagrzewana w ciągu dnia woda starczyła dla całej rodziny głównie na kąpiele. Zbiornik w razie złych warunków atmosferycznych będzie musiał być podgrzewany innym źródłem ciepła do zadanej temperatury, a im większy zbiornik, tym większy będzie koszt tego procesu, nie warto go więc przewymiarowywać w stosunku do naszych potrzeb na wypadek np. gości.
Kolektory słoneczne – koszty serwisu
Przed zakupem instalacji solarnej policzmy koszty serwisu. Dla standardowej instalacji w domu jednorodzinnym wymiana płynu solarnego kosztuje ok. 400zł (koszt za ok. 25l płynu z usługą) i jest zalecana przez producenta raz na 3-5lat. Zbyt długie przestoje w odbiorze ciepłej wody skutkują koniecznością częstszych wymian płynu solarnego. Instalacja solarna właściwie wymaga dość regularnego nadzoru. Zaleca się aby przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu całej instalacji: sprawdzenie znacznika próżni w rurach próżniowych, zmierzenie ciśnienia w instalacji, ustawienie odpowiedniego przepływu oraz wyregulowanie automatyki. Jeśli nie potrafimy zrobić tego sami i zlecimy usługę firmie zewnętrznej, koszty serwisu wzrosną.
- Jeśli decydujemy się na solary, warto przemyśleć, w jaki sposób zapewnimy sobie ciepłą wodę w dni, kiedy okaże się on niewystarczający i jak bardzo ten proces będzie wymagał naszej ingerencji.
- Jeśli naszą deską ratunkową będzie rozpalanie w piecu w sezonie pozagrzewczym lub grzałka elektryczna w zbiorniku, to oszczędności bądź komfort tego rozwiązania staną pod wielkim znakiem zapytania.
- Zużycie energii na ogrzewanie ciepłej wody stanowi tylko ok. 10-20% zapotrzebowania na ciepło całego domu. Policzmy więc, czy opłaca nam się i ile inwestować w instalację wraz z planowanym serwisem, która nie jest w stanie w sposób ciągły zapewnić tego zapotrzebowania
Przy podejmowaniu decyzji zakupu kolektorów weźmy pod uwagę nasze przyzwyczajenia oraz charakterystykę systemu solarnego. Wady ekonomiczne kolektorów słonecznych wynikają głównie z niestabilności warunków atmosferycznych i nasłonecznienia oraz zmieniającego się naszego zapotrzebowania na ciepłej wody. Może się czasem okazać, że ta inwestycja będzie zwracać dłużej niż przypuszczaliśmy. Alternatywnie warto rozważyć pompę ciepła powietrze-woda. Często w sumarycznym rachunku okazuje się tańszym i pewniejszym rozwiązaniem a już na pewno wygodniejszym w eksploatacji.
- Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego?
- ogrzewanie/ chłodzenie pompą ciepła
- Pompa ciepła – czy warto i czy się opłaca?
- dlaczego rekuperacja
- dlaczego ogrzewanie podłogowe
- ile kosztuje pompa ciepła
- koszty ogrzewania pompą ciepła
- wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna
- rekuperatory i ich cena
- jak działa pompa ciepła lub klimatyzator
- jak działa rekuperator
- kolektory słoneczne - nasza opinia
- gdzie zamontować rekuperator