Niedawno wykonaliśmy instalację kanalizacyjną w technologii niskoszumowej w domu jednorodzinnym w Domasławie pod Wrocławiem. Dla zainteresowanych  – poniżej kilka słów o tym systemie.

Współczesna inżynieria materiałowa pozwala na eliminację drgań i hałasu pochodzących z instalacji kanalizacyjnych. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu trójwarstwowych rur z polipropylenu (PP) modyfikowanego, specjalnego mocowania (obejm amortyzujących) i łączenia rur i kształtek. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć hałas aż do 19 dB oraz znacznie zwiększyć odporność chemiczną i termiczną instalacji. System niskoszumowy jest idealny w przypadku, kiedy trzeba przeprowadzić instalację przez pomieszczenia o podwyższonym komforcie akustycznym (sypialnie, salony, sale szpitalne).

Instalację kanalizacyjną wykonuje się przeważnie w technologii rur PVC. Przepływ ścieków powoduje drgania ścianek rur, które przenoszone są jako fala dźwiękowa do otoczenia. Istotną kwestią jest materiał rur, który może przenosić fale dźwiękowe (uderzeniowe) w mniejszym bądź większym stopniu do pomieszczeń. Standardowa instalacja PVC może generować szumy o natężeniu nawet do 40 dB. Środki zaradcze jakie zwykle się stosuje opierają się głównie na redukcji hałasu już wytworzonego. Można zastosować przegrody pochłaniające dźwięk czy wykładziny dźwiękochłonne. Systemowe rozwiązanie to system kanalizacyjny niskoszumowy, które właśnie zastosowaliśmy

fot. System kanalizacji niskoszumowej dBlue f-my Nicoll Polska

Podobne wpisy