Pompa ciepła jako źródło ciepła… i chłodu w pięciu kolejnych domach!

Powyższe hasło brzmi absurdalnie, ale… to czysta prawda! Decydując się na pompę ciepła możemy zyskać nie tylko urządzenie, które zimą  będzie stanowić samodzielne źródło ogrzewania, ale także takie, które latem zapewni niższe temperatury w budynku współpracując z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym.

Takie rozwiązanie stosujemy od dłuższego czasu. Obecnie znów wykonaliśmy pięć kolejnych instalacji w okolicach Wrocławia. Wszystkie domy z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła alpha innotec.

Klienci często na początku rozmów pytają, na jakiej zasadzie jednym urządzeniem możemy jednocześnie ogrzewać i chłodzić  dom, więc w tym wpisie bardziej szczegółowo wyjaśnimy wątpliwości.

Zacznijmy od podstaw, czyli od zasady działania gruntowej pompy ciepła.

W skrócie każda instalacja składa się z 3 obiegów- obiegu dolnego źródła ( np. kolektor pionowy ), obiegu czynnika chłodniczego (najważniejszymi elementami tego obiegu są sprężarka, skraplacz parownik), oraz obiegu górnego źródła ( np. ogrzewanie podłogowe). Wszystkie elementy sytemu tworzą układ zamknięty, w którym krąży czynnik pośredniczący w postaci roztworu glikolu. Pompy gruntowe korzystają najczęściej z kolektora gruntowego wypełnionego glikolem, o temperaturze zwykle od -3 st. C do 6 st. C. Taka temperatura pozwala zimą na oddanie energii cieplnej potrzebnej pompie ciepła do wyprodukowania odpowiedniej temperatury. W skutek zachodzących procesów termodynamicznych w urządzeniu ciepło to przekazywane jest do instalacji centralnego ogrzewania. Dodatkowe informacje można znaleźć w naszym poradniku https://www.mirenergia.pl/poradnik/jak-dziala-pompa-ciepla-klimatyzator/.

Tak dzieje się zimą, kiedy pompa ciepła jest w trybie grzania, a latem?

A latem wykorzystujemy fakt, że temperatura gruntu, jest dużo niższa niż temperatura w budynku. Czynnik pośredniczący ma zdecydowanie niższą temperaturę niż temperatura wody w obiegu grzewczym, która ma temperaturę zbliżoną do temperatury pomieszczenia. Czynnik pośredniczący (glikol z odpowiednimi uzdatniaczami) odbiera ciepło z domu na specjalnym wymienniku ciepła, które przekazuje do dolnego źródła pompy ciepła jednocześnie oddając chłód do obiegu grzewczego. Schłodzona woda grzewcza wracająca do instalacji skutecznie ochładza pomieszczenia w domu. Jest to tak zwane chłodzenie pasywne.

Wszystko ładnie brzmi, ale ile to kosztuje?
Tutaj miło niespodzianka- za chłodzenie pomieszczeń przy udziale modułu pasywnego chłodzenia pompy ciepła podczas eksploatacji praktycznie nic nie płacimy. Dzieje się tak, ponieważ podczas chłodzenia pasywnego nie pracuje sprężarka. Ale zyskujemy coś jeszcze! Warto podkreślić, że wykorzystanie dolnego źródła do chłodzenia regeneruje kolektor  na zimę i zwiększa jego sprawność.To ważna informacja, ponieważ zimą pompa ciepła uzyska największą sprawność, a my najmniejsze rachunki za ogrzewanie, jeśli obieg dolnego źródła będzie miał jak najwyższą temperaturę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości schłodzenia domu nie tylko przez gruntową pompę ciepła  sprawdź tutaj:   https://www.mirenergia.pl/2018/07/jaka-klimatyzacja-do-domu-jednorodzinnego/

Poniżej prezentujemy pięć naszych ostatnich kompletnych instalacji wraz z montażem gruntowych pomp ciepła wyposażonych w moduł pasywnego chłodzenia.

  1. Dom jednorodzinny w Będkowicach k. Wrocławia

Pompa ciepła: AlphaInnotec WZS 82 K3M z modułem pasywnego chłodzenia
Dolne źródło: kolektor pionowy – dwa odwierty o łącznej głębokości 160 mb.
Pozostałe instalacje: wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe, instalacja wodno-kanalizacyjna

  1. Dom jednorodzinny w Żernikach Wrocławskich

Pompa ciepła: AlphaInnotec WZS 102 K3M
Dolne źródło: kolektor pionowy- dwa odwierty o łącznej głębokości 200 mb.
Pozostałe instalacje: wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe

3. Dom jednorodzinny w Nowej Rudzie

Pompa ciepła: AlphaInnotec WZS 82 K3M
Dolne źródło: kolektor pionowy- dwa odwierty o łącznej głębokości 150 mb.

4.Dom jednorodzinny w Smolcu k. Wrocławia

Pompa ciepła: AlphaInnotec SWC 102K3 ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej o poj. 300l
Dolne źródło: kolektor pionowy- dwa odwierty o łącznej głębokości 150 mb.
Pozostałe instalacje: ogrzewanie podłogowe, zmiękczacz wody, odkurzacz centralny

5.Dom jednorodzinny w Radoszycach k. Lubina

Pompa ciepła: AlphaInnotec WZS 102K3M
Pozostałe instalacje: ogrzewanie podłogowe

Wróć…

Podobne wpisy