ZAPYTANIE
MIR Pompy ciepła, rekuperatory, klimtyzacja

dlaczego rekuperacja

Jeżeli planujesz budowę domu w okolicach Wrocławia i interesują Cię energooszczędne rozwiązania, zadzwoń do nas tel. 71 347 90 23, kom. 509 300 161 lub odwiedź nas na ul. Słonecznej 1D w Bielanach Wrocławskich. Pomożemy Ci wybrać z wielu rozwiązań te sprawdzone i dostosowane do Twoich potrzeb!

 Rekuperacja  – wiele korzyści

•   prawidłowa wentylacja domu – bez nadmiernej wilgoci, zaduchu, zaparowanych szyb, nieprzyjemnych zapachów i bez rozwijających się grzybów i bakterii
•   ochrona przed pyłami i alergenami z powietrza zewnętrznego dzięki zastosowanym filtrom
•   oszczędność na ogrzewaniu zimą ok. 30% – nie wychładzamy pomieszczeń sprawną, działającą wentylacją grawitacyjną lub przewietrzaniem
•   ochrona przed hałasem z ulicy, wpadającymi owadami, przeciągami głównie latem
•   możliwość chłodzenia rekuperacją – upały są coraz bardziej dokuczliwe a my z roku na rok zwiększamy swój komfort życia – rekuperacja w połączeniu z by-passem i/lub systemem chłodzenia pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach o kilka stopni

Rekuperacja a oszczędności na ogrzewaniu?

Uważamy, że rekuperacja to przede wszystkim dbałość o czyste powietrze w domu. Oszczędzanie na ogrzewaniu nie jest już tak oczywiste. Bo czy można oszczędzić na ogrzewaniu poprzez montaż rekuperacji w domu, w którym w zimie widzimy zasłonięte kratki wentylacyjne? Widujemy wentylatory z żaluzją, które zasłaniają wywiew powietrza i przez większość czasu blokują wentylację grawitacyjną. Wcale nie tak rzadko widujemy zasłonięte kratki w kominie różnego rodzaju samoróbkami. Zamykanie nawiewników w oknach to niemalże standard. W takich domach wentylacja grawitacyjna nie działa, nie ma praktycznie strat ciepła na wentylacji. Nie ma więc na czym oszczędzać. Inna rzecz, co dzieje się z jakością powietrza w takim domu przy braku wentylacji. I właśnie ze względu na tę jakość powietrza polecamy sprawną rekuperację.

Rekuperacja to coraz częściej konieczność

Współczesne budynki „nie oddychają”. Budowane są z materiałów o podwyższonych parametrach termicznych. Nawet domy, które nie są energooszczędne, mają coraz szczelniejsze okna i coraz lepiej docieplone ściany i dach. Wkładamy wiele wysiłku i pieniędzy, by zaizolować nasze domy przed zimnem i zaoszczędzić tym samym później na kosztach ogrzewania. Owocem tych zabiegów są budynki, które mają zminimalizowane straty ciepła oraz praktycznie całkowicie wyeliminowaną wymianę powietrza z otoczeniem.

Powietrze w pomieszczeniach ulega natomiast stale zawilgoceniu . Wilgoć powstaje w skutek normalnego użytkowania – oddychania domowników, gotowania, suszenia, prasowania, korzystania z łazienki itd. Powinno być więc w miarę regularnie osuszane świeżym powietrzem.

Skutki zawilgocenia budynków

Wilgoć z czasem się kumuluje i wpływa niekorzystnie na ściany i stropy budynków zmieniając na niekorzyść współczynniki przenikania ciepła tych przegród. Jeśli poprzez niedostateczną wentylację dopuścimy do przenikania wilgoci przez ściany, paradoksalnie zamiast oszczędzać, zwiększamy koszty ogrzewania domu. Im bardziej ogrzewamy tym bardziej eskalujemy zawilgocenie domu. Nie trzeba dodawać, że takie warunki nawet w małej skali są idealne dla rozwoju grzybów, pleśni i różnych szkodliwych mikroorganizmów.

  • Wentylacja grawitacyjna nie daje gwarancji potrzebnej wymiany powietrza w domu bądź też powoduje ogromne straty ciepła budynku. Coraz częściej do wentylacji domów wykorzystywana jest więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wymusza prawidłowy obieg powietrza i odzyskuje ciepło z domu.

Pamiętaj – aby zapewnić czyste powietrze w domu i jego prawidłowy obieg należy wymieniać filtry w rekuperatorze raz na pół roku. Warto pamiętać o regulacji, czyszczeniu wymiennika oraz kanałów raz na kilka lat.