Dlaczego ogrzewanie podlogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne stało się niemal standardem w nowobudowanych domach. Zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na swoje zalety:

Przede wszystkim zdrowie i komfort

Komfort cieplny posadzki z ogrzewaniem podłogowym jest szczególnie doceniany zimą na parterach domów i w łazienkach. Ogrzewanie podłogowe wodne to ogrzewanie niskotemepraturowe – nie ma mowy o gorącej posadzce.

Zdrowy rozkład temperatur.  Ogrzewanie podłogowe wodne jest najzdrowszym sposobem ogrzewania dla człowieka. Dobrze wykonane zapewnia równomierny rozkład temperatury. Różnica temperatur pomieszczenia oraz podłogi to zwykle zaledwie ok. 4 stopnie.

Czystsze powietrze. W odróżnieniu do ogrzewania grzejnikowego nie ma tu niekorzystnego ruchu powietrza powodowanego różnicami temperatur. Stabilna temperatura w całym pomieszczeniu zmniejsza cyrkulację powietrza i zawartych w nim zanieczyszczeń. Kurz a przy zwierzętach domowych również sierść zostaje na podłodze, nie krąży po całym wnętrzu wraz z ciepłym powietrzem. Niektórzy użytkownicy mówią, że skuteczniej i szybciej odkurza się dom z ogrzewaniem podłogowym, bo podłoga przyjmuje główny ciężar „zabrudzenia” pomieszczenia. Minimalizuje to ilość wdychanych roztoczy i jest szczególnie korzystne dla alergików.

Dowolna aranżacja wnętrz – możliwość wyeliminowania grzejników w całym domu, które często nie pasują do projektów wnętrz i zabierają niepotrzebnie miejsce.

Energooszczędność ogrzewania podłogowego

Energooszczędność. Rozkład ciepła i stabilna temperatura w całym pomieszczeniu korzystnie wpływa na temperaturę odczuwalną. Komfortowa temperatura przy stopach wpływa korzystnie na krążenie krwi. Dzięki temu osiągamy subiektywny komfort cieplny w temperaturze pomieszczeń niższej o ok. 2-3 st. niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Wniosek- mniej energii tracimy na ogrzewanie domu przy tym samym komforcie cieplnym.

I jeszcze raz energooszczędność. Ogrzewanie podłogowe wodne jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, w którym uzyskujemy te same temperatury pomieszczeń co przy grzejnikach, tylko osiągamy je większą powierzchnią grzania o niższej temperaturze. Powierzchnią grzania jest w tym wypadku cała podłoga, a jej temperatura waha się między 19 -25 st. C czyli jest 20-30 st. niższa niż na grzejnikach. Ma to isotnych wpływ na energooszczędność tego systemu bez względu na źródło ciepła. Może być to piec na gaz czy inne paliwo stałe a może być pompa ciepła, która osiąga bardzo wysoką sprawność pracując właśnie w niskich temperaturach. Niskie temperatury zasilania ogrzewania przekładają się oczywiście na korzyści ekonomiczne przy ogrzewaniu większością pieców.

Przystępna cena montażu. Na wzrost popularności ogrzewania podłogowego wodnego wpływa również jego cena. Koszt położenia standardowej instalacji ogrzewania podłogowego zalewanego wylewką jest porównywalny do kosztów instalacji ogrzewania tradycyjnego opartego na grzejnikach. Niestety zmiana ogrzewania tradycyjnego na podłogowe w istniejących budynkach wiąże się z generalnym remontem i dużymi kosztami. Czasem wymaga zastosowania droższych materiałów o zmniejszonym ciężarze posadzki (np. suchej zabudowy), dostosowanych do konstrukcji budynków. Niemniej jednak oszczędności w eksploatacji, komfort oraz korzyści zdrowotne przekonują nawet właścicieli istniejących domów do zmiany systemu grzewczego.

Bezwładność podłogówki – wada czy zaleta?

Bezwładność ogrzewania podłogowego wodnego jest spowodowana akumulacją i powolnym oddawaniem ciepła ogrzanej posadzki. Dzięki temu w sytuacjach, kiedy nie działa piec lub pompa ciepła np. z powodu awarii prądu, nagrzana posadzka pozwala utrzymać jeszcze parę godzin dość komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Ochłodzenie będzie następowało powoli i stopniowo w czasie od kilku do kilkunastu godzin.

Podniesienie temperatury w pomieszczeniach również odpowiednio wymaga dużo czasu w tym systemie. Przy podłogówce nie możemy sterować w tak dowolny sposób temperaturą pomieszczeń jak przy grzejnikach. Konieczność dużej zmiany temperatury w pomieszczeniu trzeba przewidzieć wcześniej. Można ustawić różne krzywe grzania i uzyskiwać różne temperatury pomieszczeń w ciągu dnia, natomiast wyregulowanie takiego cyklu wymaga poznania domu i wymagań użytkowników, ponieważ ustawiamy temperaturę zasilania a nie pomieszczenia. W przypadku konieczności częstych zmian temperatury warto zadbać o system sterowania podłogówką w poszczególnych pomieszczeniach oraz zmniejszyć izolacyjność posadzki.

Czym wykończyć podłogę?

Na koniec warto wspomnieć o rodzaju posadzki ostatecznej, który można zastosować po położeniu wodnego ogrzewania podłogowego. Czasy, kiedy przy podłogówce stosowało się tylko gresy lub płytki ceramiczne bezpowrotnie minęły. Obecnie przy podłogówce stosuje się wykończenia od surowego betonu, mat, paneli po okładziny drewniane. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzają się nawet atestowane wykładziny dywanowe aczkolwiek przy ich izolacyjności nie jest to zbyt ekonomiczne rozwiązanie. Najpopularniejsze są obecnie panele drewnopodobne lub posadzki drewniane. Większość producentów ma w ofercie gamę produktów, przeznaczoną do ogrzewania podłogowego i mimo niezrozumiałego oporu niektórych sprzedawców coraz więcej jest zadowolonych Inwestorów, którzy zdecydowali się na połączenie ogrzewania podłogowego i drewna lub paneli. Z drewna najczęściej są to różne odmiany desek trójwarstwowych, która mogą być kładzione pływająco na odpowiednich podkładach bądź klejone bezpośrednio do wylewki, jeśli wylewki są równe. Producenci w ofercie posiadają również różne produkty przeznaczone do montażu od podkładów o niskiej izolacyjności po kleje elastyczne.

Podobne wpisy