Wentylacja na kanałach stalowych czy PCV?

Po pierwsze wytrzymałość, akustyka i higiena

Obecnie nie używa się już do wentylacji rur karbowanych, giętkich, tzw. flexów. Nie sposób jest wyczyścić takie rury, są też bardzo nietrwałe. Kiedy mówimy o kanałach stalowych mamy zwykle na myśli gładkie, ale niestety dość hałaśliwe rury spiro. Takie kanały widujemy w wielu miejscach – w pubach, restauracjach, biurach, fabrykach. Mogą być okrągłe lub prostokątne.

Dobre firmy instalacyjne używają tylko takich rur, eliminują całkowicie tzw. flexy a kiedy mówią o kanałach giętkich to mają na myśli… no właśnie – specjalne przewody PCV dedykowane do wentylacji. Łączą one zalety akustyczne kanałów flex oraz wytrzymałościowe kanałów stalowych. Nie łączy ich się śrubkami, nitami, które trudno wyczyścić mechanicznie, tylko prowadzi w jednym odcinku i „wygina“. Dodatkowo posiadają specjalną gładką wkładkę antybakteryjną, która zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Idealnie sprawdzają się do tzw. rozdzielaczowego prowadzenia powietrza, dzięki czemu dodatkowo wycisza się wentylację w domu oraz lepiej można ją wyregulować. Niestety ze względu na skostniałe polskie prawo budowlane dot. budynków użyteczności publicznej i cenę kanałów PCV, na razie systemem rozdzielaczowym PCV mogą się cieszyć inwestorzy właściwie tylko budynków jednorodzinnych.

Po drugie miejsce na kanały

Ale …. Wentylacja na kanałach spiro ma też swoje zalety i bywają domy, gdzie jest najlepszym rozwiązaniem. Decydującym argumentem jest zwykle miejsce na kanały wentylacyjne. Przy niektórych szczególnych układach funkcjonalnych budynku kanały spiro zajmą mniej miejsca. Zwykle to miejsce i projekt wentylacji jest określone w projekcie budowlanym. Ze względu na dość duże średnice kanałów stalowych taka wentylacji skutkuje wprawdzie większym miejscowym obniżeniem sufitów podwieszanych, ale powierzchniowo zajmuje de facto mniej miejsca niż bardziej rozbudowany system kanałów PCV. Średnice rur PCV i rozdzielaczowy system prowadzenia kanałów pozwala zmniejszyć wysokość sufitów podwieszanych ale sufity podwieszane muszą być na większej powierzchni. Na marginesie – średnice kanałów PCV dają możlwość ich schowania w większości stropów i wówczas wentylacja jest w ogóle niewidoczna.

Co polecamy?

Wykonujemy wentylację zarówno na rurach stalowych jak i systemie wentylacyjnym PCV. Od ok 5 lat zdecydowanie w naszych realizacjach przeważają systemy PCV. Bierzemy jednak pod uwagę wszystkie argumenty klientów i ich wymagania co do akustyki czy aspektów higienicznych i ustalamy sposób i materiał, z którego będzie wykonana wentylacja. Poniżej dwie przykładowe realizacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – jedna w całości na sztywnych kanałach stalowych, druga na systemie PCV. Obie na rekuperatorze tej samej marki.

REALIZACJA – WENTYLACJA NA KANAŁACH STALOWYCH

We Wrocławiu wykonaliśmy komplet instalacji- kotłownię z pompą ciepła Danfoss DHP-Opti 8 , ogrzewanie podłogowe,instalację wodno-kanalizacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem, o której powiemy więcej.

Najważniejszym elementem wentylacji jest rekuperator Thessla Green AirPack 400v. Cała instalacja wykonana została przy pomocy sztywnych kanałów stalowych ,okrągłych zwanych potocznie SPIRO. Tego typu kanały cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechaniczne. W celu ich wygłuszenia zostały w całości zaizolowane otuliną. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania rewizji, które ułatwią czyszczenie całej instalacji.

Wykonanie takiej instalacji jest niestety bardziej czasochłonne niż przy przewodach PCV, za to materiał jest tańszy. Wszystkie kanały muszą zostać dobrze zaizolowane oraz połączone, dlatego bardzo ważne jest wybranie solidnego wykonawcy!

O wyborze kanałów spiro zadecydował charakterystyczny układ domu pozwalający ukryć większość instalacji w mocno obniżonym sufitem podwieszonym korytarzu.

REALIZACJA – WENTYLACJA NA KANAŁACH PCV

W Radwanicach pod Wrocławiem wykonaliśmy z kolei kompletny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją na kanałach PCV. Tym razem do rozprowadzenie strumienia powietrza wentylacyjnego do wszystkich pomieszczeń zastosowaliśmy rozdzielaczowy system przewodów elastycznych typu flex chowany w izolacji stropu piętra. Przewody wentylacyjne PCV są bardzo wytrzymałe i mogą zostać przykryte warstwą wylewki. U naszego klienta rekuperator Thessla Green Air Pack 500 umieściliśmy w schowku na poddaszu użytkowym. Przewody sztywne stalowe użyte zostały tylko od urządzenia do rozdzielaczy znajdujących się posadzce, które wraz z przewodami PCV zostały zalane posadzką betonową a następnie przykryte panelami. Po wykończeniu wnętrz kanały wentylacji są całkowicie niewidoczne.

Który system wybrać?

Staramy się unikać porównania lepszy czy gorszy. Oba systemy będą spełniać swoje zadanie, jeśli zostaną prawidłowo zaprojektowane i wykonane. Zawsze najlepiej zwrócić się do doświadczonych firm, które pomogą wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dokładnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Wróć…

Podobne wpisy