Po pierwsze dobry rekuperator!

Rekuperator jest sercem całego systemu wentylacji mechanicznej. To właśnie dobry rekuperator zadba o cenny odzysk ciepła z powietrza wywiewnego. Najczęściej u naszych klientów montujemy jedne z najlepszych obecnie urządzeń tego typu na rynku – rekuperatory Thesslagreen. Na zdjęciach pokazujemy przykładowe zakończone realizacje  z wykorzystaniem popularnego modelu Thesslagreen Air Pack 400v i 400h. Urządzenia tej firmy wyposażone są w automatyczną kontrolę przepływu powietrza oraz kontrolę zabrudzenia filtra, a sprawność odzysku ciepła wynosi nawet 92%. Doskonale współpracują w połączeniu z chłodnicą, co umożliwia wykorzystanie dolnego źródła pompy ciepła jako źródła chłodu dla budynku. Na dobrze zaprojektowanej instalacji rekuperatory Thesslagreen sprawdzają się doskonale w domach jednorodzinnych zarówno na co dzień jak i od święta gdy w pomieszczeniach przebywa większa liczba osób.

Rekuperatory Thesslagreen

Rekuperatory Thesslagreen zamontowaliśmy na budowach, które pokazywaliśmy  we wpisach:

http://www.mirenergia.pl/2016/11/pompy-zamontowane-przed-mrozami/

http://www.mirenergia.pl/2017/02/rozpedzamy-sie-pc-danfoss/

http://www.mirenergia.pl/2017/02/energooszczedna-klimatyzacja/

W załączonych linkach widać zdjęcia z etapu budowy na etapie stanu surowego zamkniętego. To właśnie wtedy wykonujemy montaż orurowania wentylacji mechanicznej. Tuż po podpisaniu umowy wykonujemy projekt rekuperacji i ustalamy ew. szczegóły aranżacyjne z klientem, pozwalające w sposób jak najmniej widoczny schować instalację w planowanych zabudowach. Na budowę wchodzimy już z gotowym projektem i na jego podstawie ciągniemy kanały nawiewne i wywiewne oraz skrzynki rozprężne. Wykonujemy również czerpnię powietrza z zewnątrz i rury, które będą doprowadzały zużyte powietrza od rekuperatora na zewnątrz. We wcześniejszych wpisach widoczne są właśnie zdjęcia z tego etapu. Końcówki instalacji szczelnie zamykamy, żeby podczas dalszego procesu budowlanego instalacja pozostała czysta.

Czas jaki upływa między wykonaniem samej instalacji wentylacji mechanicznej a montażem rekuperatora zależy od dalszego tempa budowy a właściwie tempa późniejszych prac wykończeniowych. Zwykle jest to kilka miesięcy ale czasem upływa ponad rok nim w domu zakończą się prace pylące. Urządzenie montujemy dopiero wtedy, kiedy dom w środku jest wykończony, położone są podłogi, pomalowane ściany, zamontowane są drzwi wewnętrzne, często są już nawet wykonane zabudowy meblowe, czyli klient jest krok przed przeprowadzką. Wówczas montujemy również wszystkie anemostaty, czyli kratki nawiewne i wywiewne. Podczas montażu dokonujemy również regulacji ilości powietrza w pomieszczeniach zgodnie z założeniami projektowymi. Na koniec dostarczamy klientowi protokół z regulacji wentylacji mechanicznej, który jest potrzebny do złożenia zawiadomienia w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. Zarówno dla nas jak i często dla klienta jest to ostatni etap budowy.

 

thesslagreen AirPack

Thessla Green

sdr

Wróć…

Podobne wpisy