Jedną z najpoważniejszych decyzji podczas budowy bądź remontu jest wybór źródła ogrzewania. Dziś prezentujemy trzy różne wykonane ostatnio przez naszą firmę instalacje. Każda z nich wykorzystuje inne źródło ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej optymalnie dobrane do warunków i wymagań klienta. Poniżej pokażemy, co zadecydowało o wyborze danego źródła ciepła – pompy ciepła powietrznej, gruntowej i pieca gazowego.

Powietrzna pompa ciepła

Instalacje z powietrzną pompą ciepła stają się coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest korzystniejsza cena zakupu w stosunku do pompy ciepła gruntowej i brak konieczności wykonania odwiertów. Jednocześnie są energooszczędne w eksploatacji. Zaletą proponowanych przez nas pomp ciepła powietrznych jest ich inwerterowy tryb pracy. Dzięki płynnej regulacji mocy urządzenia można bez problemu dostosować instalację do zmiennego zapotrzebowania na ciepło, nie narażając urządzenia na zbyt częste włączenia/wyłączenia. Jest to szczególnie korzystna cecha np. w domach jednorodzinnych, które w przyszłości mają być rozbudowywane a urządzenie jest dobierane od początku pod docelową powierzchnię lub w domach modernizowanych, kiedy mamy do dyspozycji zbyt mały zład ogrzewania podłogowego. W przypadku instalacji, którą prezentujemy czynnikiem wyboru inwerterowej pompy ciepła było okresowo zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło wynikające z konieczności podgrzewania latem wody w basenie.

W malowniczym otoczeniu niedaleko Oleśnicy zamontowaliśmy właśnie inwerterową pompę ciepła japońskiej firmy Mitsubishi Power Inverter 16 kW z wymiennikiem płytowym. Wraz z nią 500 litrowy zbiornik buforowy oraz 300 litrowy zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Tak rozbudowana instalacja ogrzewa 154 m.kw domu, natomiast latem instalacja jest wykorzystywana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz dostarczać będzie ciepło na wymiennik do właśnie budowanego basenu zewnętrznego. Na marginesie – gotowy projekt zgrabnego domu Wiera II Pracowni Horyzont został dostosowany przez naszą firmę do wymagań inwestorów pod kątem instalacji i ogrzewania. Wykonaliśmy komplet instalacji sanitarnych i trochę nietypowo odpowiedzialni byliśmy również za wylewkę cementową współpracując z wybranym posadzkarzem.

Gruntowa pompa ciepła

Alpha InnoTec

Drugą prezentowaną instalacją jest ogrzewanie gruntową pompa ciepła ciepła Alpha InnoTec WZS 82H3M wykonane przez naszą firmę w powiecie wałbrzyskim. Wygodny dom Z219 pracowni Z500 był planowany i budowany na lata. Inwestorzy wykorzystywali najlepsze materiały budowlane i od początku zakładali energooszczędną eksploatację. Do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej dobraliśmy więc gruntową pompę ciepła z dolnym źródłem w postaci odwiertów. W porównaniu do powietrznej pompy ciepła koszt zakupu był droższy ale późniejsze koszty eksploatacyjne są proporcjonalnie niższe, na czym najbardziej zależało inwestorom. Na etapie budowy wykonaliśmy odwierty i wprowadziliśmy je do budynku. Instalacja oparta o gruntową pompę ciepła nie zajmuje wiele miejsca i jest ukryta wewnątrz domu. W przypadku powietrznej pompy ciepła widoczna byłaby na elewacji zewnętrzna jednostka pompy ciepła, co również przemawiało za wyborem gruntowej pompy ciepła. Dom w całości oparty jest o niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, również wykonane przez naszą firmę, co dodatkowo zwiększyło energooszczędność całego systemu ogrzewania.

Kocioł gazowy

Ostatnią prezentowaną instalacją jest modernizacja ogrzewania w mieszkaniu w bloku we wrocławskiej dzielnicy Muchobór Wielki. Klientka miała zamontowany stary kocioł gazowy z otwarta komorą spalania o dużych gabarytach, który przestał spełniać jej wymagania. Zastanawiała się nad zmianą ogrzewania. Czynnikiem wyboru była cena urządzenia oraz udostępnione miejsce na instalację. Można byłoby pomyśleć w tym przypadku o zmianie źródła ogrzewania na powietrzną pompę ciepła, umieszczając jednostkę na balkonie lub dachu. Biorąc jednak pod uwagę koszty modernizacji, kiedy jest już doprowadzone przyłącze gazowe, taka instalacja zbyt długo by się zwracała. Dobraliśmy więc nowoczesny kompaktowy kocioł gazowy dbając o koszty eksploatacji. W małej wnęce w szafie idealnie zmieścił się 2-funkcyjny kocioł kondensacyjny firmy De Dietrich model MCR Home 24/28 MI. Kocioł posiada parametry, które pozwalają na komfortowe użytkowanie w mieszkaniu dwupoziomowym z dwoma łazienkami.

Którą instalację wybrać?

Na przykładzie trzech prezentowanych instalacji widać, że o wyborze źródła ogrzewania decydują przede wszystkim oczekiwane koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne, zapotrzebowanie na ciepło i również miejsce jakie mamy na instalację. Instalacje z pompami ciepła pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne. Warto wybrać takie rozwiązanie jeśli budujemy lub modernizujemy dom. Więcej informacji w naszym poradniku: dlaczego pompa ciepła.

Jeśli nie mamy możliwości wykonania instalacji z pompą ciepła wybierzmy kocioł gazowy. Zadbajmy jednak, aby był dobrze dobrany i pracował z odpowiednią wydajnością.

Wróć…

Podobne wpisy